Poradnik początkującego gracza klimatycznego

Autor: Andromeda dnia 29-09-13 o 00:00Edytowany przez Linethin dnia 15-11-14 o 17:07

Poradnik początkującego gracza klimatycznego


1. Co jest potrzebne, żeby móc grać klimatycznie?

Żeby móc grać klimatycznie, potrzebna jest zaakceptowana Karta Postaci oraz wyobraźnia.

2. Na czym polega czat klimatyczny?

Czat klimatyczny polega na wprowadzeniu swojej postaci w kanon historii o Harrym Potterze. Może być ona uczniem Hogwartu lub absolwentem, może stać po stronie zła lub dobra – wszystko zależy od tego, jaką ją stworzysz. Oczami wyobraźni możesz zwiedzać zamek, tereny do niego należące, okoliczne wioski, wszystkie miejsca na świecie, jakie tylko zapragniesz – czat klimatyczny to nie tylko Wielka Sala!

 3. Jak pisać na czacie klimatycznym?

Opisy czynności, które wykonuje postać opisuje się w gwiazdkach (*). To, co mówi postać pisze się poza gwiazdkami. Przykład:

Alohomora! *Uniósł różdżkę, celując w zamknięte drzwi. Był bardzo ciekawy, co się za nimi kryło i właściwie dlaczego były zamknięte? Miał tylko nadzieję, że nie znajdzie tam nic niebezpiecznego… Nie był dzisiaj w najlepszej formie na walkę.*


4. Gdzie się rozgrywa akcja?

Akcja rozgrywa się wszędzie. Twoja postać może być w każdym miejscu na świecie, ale należy to zaznaczyć. Większość graczy klimatyczną sesję zaczyna  w Wielkiej Sali.

5.  W jakim czasie rozgrywa się akcja?

Czas klimatyczny płynie od 4 tomu Harry`ego Pottera. Uznajemy, że historia poszła własnym torem i nie została uśmiercona żadna z postaci kanonicznych.

6.  Pojedynki

Na czacie klimatycznym można pojedynkować się klimatycznie z innymi graczami. Zasadą jest, że w jednej wypowiedzi nasza postać może rzucić max. 3 zaklęcia. Nie ma konieczności pisania całej formuły zaklęcia. Możecie używać lekkich zaklęć (zaklęcie przywołujące), możecie także za pomocą zaklęcia (przykładowo) zapakować kufer. Jednakże w każdej bitwie, w każdym pojedynku obowiązuje albo formuła albo DOKŁADNY opis zaklęcia, dajmy na to:

*z różdżki wystrzeliło zielone światło, zwiastujące najgorsze - śmierć. Pomknęło w kierunku X.*

Tak opisane zaklęcie jest dopuszczalne bez formułki. Dopuszczone są też formy "rzuciła/a zaklęcie rozbrajające" w przypadkach zaklęć niewerbalnych (dozwolonych od lat 17 i wymaganej ilości Punktów Klimatu!). Zgodnie z regulaminem, zabrania się używania zaklęć niewybaczalnych (na terenie zamku i przez osoby, które nie ukończyły 18 lat) oraz używania broni białej w pojedynku z innymi uczniami (dozwolone są tylko sztylety) oraz decydowania za innego gracza, co dzieje się z jego postacią. To przeciwnik zadecyduje, czy zaklęcie trafiło go, czy nie. Jest możliwość powołania osoby bezstronnej na sędziego, która może decydować o celności zaklęć.

7.  Frakcje

Tak samo jak w historii o Harrym Potterze, tak i na czacie klimatycznym występują dwie frakcje – dobra i zła. Jest to Zakon Feniksa oraz Armia Czarnego Pana. Każdy doświadczony gracz klimatyczny może dołączyć do jednej z nich, ale musi to zostać przeprowadzone klimatycznie. Na czacie często są osoby należące do jednej z frakcji. Niektóre postacie swoje poglądy i przynależność mają opisane w Karcie Postaci. Należy grać z nimi klimatycznie, udowodnić doświadczenie w graniu klimatycznym i wykazać chęć istnienia we frakcji.

Obie frakcje walczą ze sobą często, indywidualnie lub w grupie, starając się nie zakłócać rozgrywki innym graczom. Jeżeli akcje są duże, gracze zostają o tym poinformowani.


8. Postacie kanoniczne

Postacie kanoniczne to postacie, które istnieją w świecie Harrego Pottera. Są to nauczyciele, śmierciożercy, gajowy, woźny. Na czacie mają one fioletową kreskę pod Nickiem. Nie mają karty postaci na forum, ponieważ każdy je zna. Służą do trzymania porządku w postaci klimatycznej lub urozmaiceniu fabuły gry. Postacie kanoniczne prowadzą osoby rangowe – jeśli chcesz zagrać z profesor Trelawney, Irytkiem czy nawet Lordem Voldemortem, to poproś dostępnego w tym momencie na czacie rangowego!

 9. Czego unikać, grając na czacie klimatycznym?

 • Każda postać to odrębna historia. Niemile widziane jest wtrącanie się w przebieg wydarzeń innym graczom, jeśli sobie tego nie życzą.
 • Monotonii – wypowiedzi po jednym zdaniu nie są ciekawe i nie zainteresują innych graczy, czego efektem może być gra samemu ze sobą.
 • Muncz – niezwykłe umiejętności, niezwykłe wydarzenia, nieśmiertelność określane są mianem ‘muncza’ – czegoś, co w życiu realnym nie miałoby szans zdarzyć się. Munczując na czacie klimatycznym zrażasz do siebie graczy, a etykieta ‘Muncza’ zazwyczaj przylega na stałe.
 • Gry samemu ze sobą – pisząc wypowiedź na czacie, możemy zostać niezauważeni lub po prostu w danej chwili nikt z obecnych graczy nie ma ochoty grać z nami. W takich przypadkach lepiej poczekać na innych graczy niż spamować.
 • Wskrzeszania postaci – jest to, zgodnie z regulaminem czatu klimatycznego – zakazane. Właściciel martwej postaci zobowiązany jest do napisania jej nekrologu na forum. Śmierć musi być opisana jasno i dokładnie, by inni gracze nie mieli wątpliwości.

10. Skróty

Wielu graczy klimatycznych stosuje następujące skróty:

 

 • WS – Wielka Sala
 • SW – Sala Wejściowa
 • ZL – Zakazany Las
 • PWG – Pokój Wspólny Gryfonów
 • PWP – Pokój Wspólny Puchonów
 • PWK – Pokój Wspólny Krukonów
 • PWŚ – Pokój Wspólny Ślizgonów
 • WA - Wieża Astronomiczna
 • - Pokój Życzeń
   

swiat, magii, harry, potter, gra, hogwart, magia, czary, hogsmead, londyn, rpg, swiat-magii, świat-magii, wiki