Eliksiry

Autor: Abraxis dnia 29-09-13 o 00:00Edytowany przez Linethin dnia 15-11-14 o 17:28

 

Eliksir  to rodzaj substancji magicznej o różnorodnych właściwościach, potrafiący zapewnić nie tylko szczęście, zdrowie, miłość czy bogactwo, ale także nieśmiertelność. Warzenie eliksirów jest jednak rodzajem subtelnej, wyrafinowanej wręcz magii o zróżnicowanej trudności, niejednokrotnie wymagającej dokładności i staranności. Sporządzanie eliksirów jest jednym z przedmiotów nauczanych w Hogwarcie.
 
Do najbardziej znanych eliksirów zaliczamy:
 
 • Amortencję – eliksir miłosny, którego kilka kropel dodanych do napoju drugiej osoby wystarczy, by całkowicie ją zauroczyć. Przez wielu bagatelizowany, jednak doświadczeni zielarze ostrzegają przed jego zgubnym działaniem. Z prawidłowo uwarzonego eliksiru bije perłowy blask, a unosząca się nad nim para przybiera formę charakterystycznych spirali. Ciekawostką jest, iż każdy człowiek inaczej odczuwa zapach Amortencji, gdyż jego woń przybiera formę zapachów, które dla danej osoby są najprzyjemniejsze. Im eliksir jest starszy, tym jego działanie staje się mocniejsze.

 

 • Eliksir Bujnego Owłosienia – eliksir, który powoduje przyrost włosów. Siła przyrostu zależy od ilości wypitego eliksiru. Głównym jego składnikiem są szczurze ogony.
 • Eliksir Euforii – eliksir powodujący przypływ energii, o działaniu silnie uzależniającym. Ma niebieskawy kolor, zapachem przypomina kobiece perfumy, a unosząca się nad nim para przypomina wirujące sprężynki. Powoduje również nadmierny chichot i chęć chwytania ludzi za nosy. Do podstawowych składników należą pancerzyki chitynowe, sok z cytryny i figi abisyńskie. Dodatkowo dodany listek mięty może osłabić bądź zlikwidować skutki uboczne.
 • Eliksir Miłosny Braci Weasley - eliksir miłosny, wytworzony i opatentowany przez Freda i George dostępny w Magicznych Dowcipach Weasleyów. Działa do dwudziestu czterech godzin od momentu spożycia. Ponadto skuteczność eliksiru zależna jest od wagi mężczyzny oraz atrakcyjności kobiety.
 • Eliksir Postarzający – eliksir, który powoduje postarzenie się w danym momencie o kilka dni, miesięcy bądź lat.  
 • Eliksir Rozdymający – eliksir, o dwoistym działaniu, wypity może spowodować rozdęcie się osoby, która go spożyła, bądź w przypadku zaaplikowania na skórę jedynie dotkniętych nim części ciała. Antidotum przeciw skutkom jego działania stanowi wywar dekompresyjny.
 • Eliksir Rozpaczy – zaawansowany eliksir wywołujący ból, odurzenie i osłabienie wywołane mimowolnym przywoływanie najgorszych wspomnień.
 • Eliksir Rozśmieszający – eliksir, który powoduje śmiech u każdego człowieka, nierzadko również u wytwarzającego go czarodzieja. Do głównych składników należą: utłuczone skarabeusze, korzeń Imbiru i żółć pancernika.
 • Eliksir Skurczający – eliksir pomniejszający, powoduje kurczenie się ludzi i zwierząt. Do podstawowych składników należą: Korzonki stokrotek, suszone figi, dżdżownice, śledziony szczura i sok z pijawek.
 • Eliksir Słodkiego Snu – eliksir, który nie tylko powoduje natychmiastowe zaśnięcie, ale również blokuje możliwość śnienia. Jest podawany osobom chorym, cierpiącym na bezsenność i małym dzieciom mającym problem z zaśnięciem. Właściwie przyrządzony ma zielony kolor, jest gęsty i pachnie cynamonem. Wykorzystywany głównie w szpitalach.
 • Eliksir Spokoju – eliksir, który uśmierza lęk i łagodzi niepokój. Do głównych składników należą: kamień księżycowy i syrop z ciemiernika czarnego.
 • Eliksir Wielosokowy – to jeden z najbardziej skomplikowanych i najtrudniejszych eliksirów, jakie są na świecie. Dzięki niemu człowiek na jedną godzinę zamienia się w inna osobę, której odrobina ciała jest w jego eliksirze. Jest on również jednym z najniebezpieczniejszych eliksirów, ponieważ działa tylko na ludzi. Istoty nie w pełni ludzkie nie mogą korzystać z tego eliksiru (półolbrzymy, najprawdopodobniej również wilkołaki). Skutki próby zamiany człowieka w zwierzę mogą być bardzo niebezpieczne i trudne do przewidzenia. Składniki: muchy siatkoskrzydłe, pijawki, ślaz, rdest ptasi, sproszkowany róg dwurożca, skórka boomslanga, odrobina tego kogoś, w kogo chcemy się zamienić (np. włosy lub paznokcie)
 • Eliksir Wiggenowy – eliksir regenerujący zdrowie. Nawet mała buteleczka po wypiciu leczy ciężkie rany. Do głównych składników należą śluz gumochłona i kora drzewa Wiggen.
 • Eliksir Zmieniający Kolor Włosów – eliksir, który powoduje zmianę koloru włosów z naturalnej barwy na barwę, o której pomyśli osoba zażywająca eliksir.
 • Eliksir Życia – wytwarzany za pośrednictwem Kamienia Filozoficznego, marzenia wszystkich alchemików. Regularnie spożywany nie tylko leczył wszelkie choroby, ale także zapewniał nieśmiertelność. 
 • Felix Felicis – lub inaczej Płynne Szczęście. Z języka łacińskiego tłumaczy się, jako "szczęście szczęśliwe" lub "szczęście przynoszące powodzenie". Eliksir zapewniający szczęście każdemu, kto go wypije. Jego używanie jest zakazane przy pisaniu testów, w zawodach sportowych, wyborach prezydenckich itp.
 • Szkiele-Wzro – eliksir powodujący odrastanie utraconych kości. Używany przez magiczną służbę zdrowia.  Warto wspomnieć, że magiczne odrastanie kości nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów.
 • Veritaserum – najsilniejszy eliksir prawdy, znany w świecie czarodziejów. Po jego wypiciu, człowiek odpowiada na wszystkie zadane mu pytania nie tylko całkowicie szczerze, ale jak najbardziej wyczerpująco. Nie da się jednak przy pomocy tego eliksiru wydobyć tajemnicy, której strzeże dana osoba (Strażnik Tajemnicy). Jego stosowanie zostało ściśle ograniczone przez Ministerstwo Magii. Uwarzenie trwa pełny cykl księżyca, a składniki są bardzo trudne do zdobycia. Prawidłowo uwarzony jest bezbarwny i bezwonny.
 • Wywar Dekompresyjny – eliksir, który przywraca naturalny rozmiar rzeczy spryskanej Eliksirem Rozdymającym.
 • Wywar Tojadowy – eliksir wynaleziony przez Damoklesa Belby (wujka Marcusa Belby). Podaje się go osobom zarażonym likantropią, czyli wilkołactwem, dzięki czemu podczas pełni zarażony człowiek przemienia się w wilkołaka, zachowując jednak pełną świadomość i umysł ludzki. Całkowicie wzbronione jest dosypywanie cukru, który niszczy działanie eliksiru.
 • Wywar Żywej Śmierci – eliksir powodujący omdlenia, które dla niedoświadczonych czarodziejów mogą być podobne do śmierci. Jest też wykorzystywany jako środek łagodzący ból. Stosowany w nadmiernych ilościach może spowodować uszkodzenie mózgu lub nawet śmierć. Do głównych składników należą: korzeń asfodelusa i piołun, korzeń waleriany.

swiat, magii, harry, potter, gra, hogwart, magia, czary, hogsmead, londyn, rpg, swiat-magii, świat-magii, wiki